Vrlo se malo Slovenaca s kreditima u švicarskim francima odlučilo za njihovu konverziju u eure, što su im banke ponudile kako bi smanjili rizik od fluktuacije te valute. Od oko 10.000 kredita u "švicarcima" najviše ih je u Sloveniji odobrila Hypo Alpe Adria Banka, pa oni čine čak trećinu njenog kreditnog portfelja. Za promjenu kreditnih ugovora odlučilo se, po podacima te banke, samo 4 posto klijenata, iako je interes prije mjesec dana, kada je došlo do velike jednokratne promjene tečaja švicarskog franka, interes bio vrlo velik. Još manje kreditnih konverzija bilo je u Novoj Ljubljanskoj banci (NLB) i Novoj Kreditnoj banci Maribor (NKBM), dvjema najvećim slovenskim bankama koje od 2009. takve kredite više ni ne nude...
Vrlo se malo Slovenaca s kreditima u švicarskim francima odlučilo za njihovu konverziju u eure, što su im banke ponudile kako bi smanjili rizik od fluktuacije te valute. Od oko 10.000 kredita u "švicarcima" najviše ih je u Sloveniji odobrila Hypo Alpe Adria Banka, pa oni čine čak trećinu njenog kreditnog portfelja.
Za promjenu kreditnih ugovora odlučilo se, po podacima te banke, samo 4 posto klijenata, iako je interes prije mjesec dana, kada je došlo do velike jednokratne promjene tečaja švicarskog franka, interes bio vrlo velik.
Još manje kreditnih konverzija bilo je u Novoj Ljubljanskoj banci (NLB) i Novoj Kreditnoj banci Maribor (NKBM), dvjema najvećim slovenskim bankama koje od 2009. takve kredite više ni ne nude.
U mariborskoj banci se od početka godine za konverziju kredita u eure odlučilo samo jedan posto onih s takvim ugovorima, a četiri puta više ih je dugovanje prijevrememno otplatilo i zatvorilo kredit, kako bi izbjegli moguće rizike u budućnosti.
U Unicredit banci i Raiffeisen banci naveli su da su u proteklih mjesec dana imali samo nekoliko konverzija kredita iz švicarskog franka u euro.
Banke su mogućnost konverzije kredita ponudile nakon što je slovenska vlada objavila da neće donositi posebne mjere za zaštitu interesa vlasnika kredita u švicarcima niti se miješati u odnos banaka i klijenata, ali uz preporuku da kreditne obveze pretvore u eure, odnosno u valutu u kojoj dobivaju svoja primanja.
Inače, udruge za zaštitu vlasnika kredita u francima i dalje tvrde da ih banke nisu kod sklapanja ugovora obavijestile o svim rizicima, te ne isključuju mogućnost da banke zajednički sudski tuže.